لوله کاروگیت
لوله کاروگیت یکی از انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی است که با ظاهری شیاردار (مارپیچ) و سطح داخلی زردزنگ و صاف و صیقلی در کارخانه لوله های پلی اتیلن دوجداره در سایزهای ۱۱۰ میلیمتر تا ۳۰۰۰ میلیمتر تولید می شود.
لوله کاروگیت یا همان Corrugated pipe تولید شده از پلی اتیلن، بدلیل عدم امکان نشت، فاسد شدن، نصب آسان و مقاومت دربرابر حرکت خاک و فشار، از حدود نیم قرن پیش مورد مصرف قرار می گیرند همچنین این لوله به لوله های پلی اتیلن فاضلابی نیز معروف است.
لوله کاروگیت برای کاربرد در شبکه های بدون فشار (ثقلی) طراحی شده اند و حداکثر فشار طراحی آنها ۱٫۵ بار می‌باشد. لوله کاروگیت در عین بالا بودن مقاومت حلقوی لوله از وزن پایینتری نسبت به لوله پلی اتیلن فاضلابی برخوردار می باشند.

ویژگی لوله کاروگیت
یکی از ویژگی های بارز لوله های کاروگیت این است که پلی اتیلن به کار رفته در تولید این نوع لوله ها واکنش پذیری بسیار کم و قابل صرف نظر دارند و این امر باعث میشود که بتوانیم از این لوله ها علاوه بر مصارف زهکشی و فاضلابی در مصارف صنعتی برای جابه جایی مایعاتی نظیر اسیدها ، بازها ، و سایر مواد خورنده استفاده کرد و همچنین به خاطر اینکه پلی اتیلن از ارزش غذایی برخوردار نیست این قابلیت را دارند که در مکان هایی که محیط پیرامون لوله شرایطی مانند زمین های شور ویا موقعیت هایی که پیرامون لوله جوندگان ویا میکرواورگانیسم ها موجود هستند بتوانیم از این لوله ها استفاده کنیم
خاصیت دیگر این لوله ها این است که لوله های کاروگیت قابلیت انعطاف پذیری دارند و در اثر اعمال بار و یا فشار توسط محیط اطراف که شامل وزن خاک و سنگ موجود در محل دفن ویا … میشوند آسیبی نبینند و همچنین در مراحل حمل و نقل و رساندن لوله ها از کارخانه محل تولید تا مکان نصب در اثر تنش های وارد شده دچار آسیب و شکستگی نشونداتصالات لوله کاروگیت
طول لوله کاروگیت باید به صورت دستی یا با تجهیزات بسته به اندازه لوله و شرایط ترانشه تنطیم گردد. در استفاده از نوارهای اتصال و محصولات مشابه باید با دقت و در صورت لزوم از تجهیزات و تسمه های صحیح استفاده شود. تمام لوله ها و لوازم جانبی و باید از نظر خسارت پس از سقوط در ترانشه، اما قبل از اتصال آنها، بررسی شوند.

کاربرد های لوله پلی اتیلن کاروگیت

لوله های کاروگیت جهت انتقال فاضلابهای صنعتی و شهری پسماندها و همچنین سیالاتی که به صورت آبرو هستند و فشار داخلی آنها ۲ بار می باشد کاربرد دارد.

برای لایه روبی و تمیز کردن داخل لوله های فاضلاب هر از گاهی داخل لوله ها را واترجت و شستشو می دهند.

لوله کاروگیت پلی اتیلن لوله هایی هستند که دارای مقاومت حلقوی و مختلفی هستند. لوله های کاروگیت به روش قالبی و با فشار اکسترودر در قالب تولید میشود.

لایه داخلی لوله های کاروگیت به صورت یکپارچه و تزریقی بوده و لایه بیرونی به صورت حلقه های دوار شکل که هر حلقه همدیگر را در روی هم قطع میکنند و به شکل یک حلقه کامل می باشند در حالیکه در لوله اسپیرال کاروگیت حلقه لوله ها از هم فاصله داشته و به صورت مارپیچ می باشد.

لوله های کاروگیت در فشارهای ۱۶ کیلو نیوتن ۳۱.۵ کیلونیوتن و ۶۴ کیلو نیوتن تولید و عرضه می شود .

رنگ داخلی لوله های کاروگیت و اسپیرال معمولا به رنگ روشن تولید میشوند رنگ روشن داخل لوله های کاروگیت این امکان را به پیمانکاران خواهد داد که براحتی داخل لوله را ویدئو متری و یا ویدئو گرافی نمایند.

لوله های کاروگیت در شاخه های ۶ متری به صورت کوپلردار و بدون کوپلر تولید می شوند.

جهت اتصال لوله های کاروگیت به صورت کوپلردار از یک واشر لبه دار که در دور حلقه های روی لوله مهار شده و داخل مادگی کاروگیت نصب می شود.

لوله های کاروگیت با مواد پلی اتیلن PE80 , PE100 و گاها با مواد پلی پروپیلن PP تولید می شوند.

مقاومت مکانیکی بالا به علت ساختار لوله
چرا لوله های کاروگیت برای لوله کشی آبها ترجیح داده می شوند؟

این لوله‌ها ماهیتی انعطاف‌پذیرتر نسبت به سایر لوله ها دارند،همچنین می‌توانند کارکرد طولانی‌تری داشته باشند و بدون نیاز به اتصالات زانویی اضافی و چسب مورد نیاز لوله‌های پی وی سی، خم شوند. بنابراین، نصاب ها مجبور نیستند محدود به استفاده از زوایای 45 یا 90 درجه باشند، در ضمن نسبت به سایر لوله ها هزینه مناسبی دارند.

این لوله‌ها که طبیعتاً خود تمیز شونده هستند، برای جابجایی آب و زباله‌ها در داخل دیواره‌های تونل به برآمدگی‌ها متکی هستند. برخلاف لوله پی وی سی صاف، تلاطم ایجاد کرده و جریان آب را راه می اندازند و اجازه نمی دهند که زباله ها لوله را مسدود کنند.
سوراخ‌های کوچک‌تر درون برآمدگی‌ها، زباله‌های بزرگ‌تر را از ورود به لوله باز می‌دارد و کمک میکند تا آب راحتر وارد لوله ها شود.موارد استفاده لوله کاروگیت دوجداره :
جمع آوری فاضلاب صنعتی
استفاده از فاضلاب شهرها و منازل
جمع آوری آبهای سطحی و آب باران برای تصفیه و استفاده مجدد در آبیاری
ساخت ظروف جهت حمل و ذخیره مایعات مواد شیمیایی
ساخت منهول

معایب لوله های کارو گیت:

صافی یا ناهمواری دیواره داخلی لوله ها بنابر مزیت هایی که دارند میتوانند معایبی نیز بهمراه داشته باشند.
موج‌های لوله‌های موجدار زبری بسیار زیادی دارند. این امر باعث افزایش مقاومت در برابر جریان درون لوله ها و افزایش تلاطم جریان در لوله می شود. افزایش جریان زیاد به ویژه مایعات همراه با جامدات می تواند منجر به افزایش سایش لوله ها شود.
گاهی اوقات، جریان فاضلاب در لوله ها یک جریان پیوسته ونا پیوسته است. همانطور که جریان فروکش می کند، مایع فاضلاب و مواد جامد در شیار لوله های کاروگیت جمع می شوند. اگر لوله های از فولاد ساخته شده باشند، احتمال خوردگی سریعتر لوله ها در این مکان ها افزایش می یابد، حتی در لوله های پلاستیک کاروگیت نیز با این مشکل مواجه میشویم.

https://naabzist.com/index.php?cat=18